25 September 2016

Historiani Dorian Koci sjell foton e shqiptareve te medhenj me kostume popullore

 James Belushi dhe Stan Dragoti (prodhues filmash Hollywood) dalë në vitin 1985 me veshje tradicionale shqiptare te zones se jugut ! Publikuar në gazetën Iliria! Sten Dragoti eshte vleresuar nga Shqiperia me titullin e larte Nder i Kombit. Sten Dragoti eshte autor i himnit te New York-ut., New York, New York qe riktheu vemendjen ndaj metropolit te vjeter. Sten Dragoti, eshte i biri i Asllan Dragotit, veprimtarit te shquar te Vatres , mbeshtetesit te Fan Nolit. Ne kohen e luftes se Kosoves, Sten Dragoti ishte nje nga intelektualet shqiptaro-amerikane me aktiv ne mbrojtjen e te drejtave te kombit te vet. Sten Dragoti eshte me origjine nga Dragoti i Tepelenes. Rrenojat e shtepise se tij stergjyshore jane ende ne fshat.

No comments:

Post a Comment